باطری ماشین چگونه شارژ می شود

چگونه می توان فهمید باتری خودرو شارژ است
اسفند ۲۴, ۱۳۹۳
بررسی ویژگی های باتری های بدون نیاز به مراقبت و نگهداری
فروردین ۱۳, ۱۳۹۴

چگونگی شارژ کردن باتری ماشین

 

 

باتری ها را می توان به دو روش شارژ کرد. یکی شارژ کند (معمولی) و دیگری شارژ تند (سریع) در شارژ کند مقدار کمی آمپر به باتری داده می شود و در عوض مدت زمان زیادی طول می کشد تا باتری شارژ شود.در شارژ سریع برعکس مقدار زیادی آمپر در مدت کوتاهی به باتری داده می شود تا پر شود.
شارژ کند بهتر از شارژ سریع است چون احتمال صدمه دیدن صفحات باتری کمتر است. از شارژ سریع فقط برای شرایط خاص استفاده می شود ( دستگاه آن نیز با دستگاه شارژ کند متفاوت است).

 

 

شارژ کند باتری خودرو :

 

این نوع دستگاه شارژ دارای دو سلکتور (کلید چرخشی ) یکی برای آمپر و دیگری برای ولتاژ می باشد علاوه بر این یک نشاندهنده نیز برای هر کدام ( ولتاژ و آمپراژ ) لازم است.

بیشتر دستگاه های شارژر ایرانی فقط دارای یک نشاندهنده (آمپر) می باشند، البته برخی از انها دارای نشاندهنده ولتاژ نیز هستند با این حال اگر خوب دقت کنید، می بینید این نشاندهنده ولتاژ ورودی (220 ولت) را نشان می دهند نه آنچه ما لازم داریم ( ولتاژ خروجی).

 

 

روش کار :

 

در تمام خانه ی باتری را جدا کنید. سطح الکترولیت هر خانه کنترل شود و اگر کم است فقط آب مقطر به آن اضافه شود. مثبت و منفی دستگاه به قطبهای مثبت و منفی باتری متصل شود.
قبل از روشن کرد دستگاه به صحیح بودن اتصال ها توجه شود. ( مثبت به مثبت و منفی به منفی ) باید ولتاژ خروجی دستگاه حدودا 20% بیشتر از ولتاژ باتری انتخاب شود (مثلا برای شارژ باتری 12 ولتی حدودا 14 ولت ).آمپر خروجی دستگاه باید در حدود یکدهم آمپر-ساعت یا یک شانزدهم ظرفیت ذخیره یا یک چهلم تست در شرایط سرد انتخاب شود. (مثلا اگر آمپر-ساعت باتری 60 است باید آمپر خروجی 6 انتخاب شود ) پس از شارژ کامل عدد آمپر به صفر نزدیک میشود که نشانه شارژ کامل باتری است.
توجه : اگر به محض روشن کردن دستگاه در یکی از خانه ای باتری جوششی مشاهده شود نشانه خراب بودن آن انه باتری است.
نکته : اگر باتری کاملا دشارژ باشد برای شارژ مددد حدود 8 تا 12 ساعت زمان لازم است.

 

 

شارژ سریع باتری خودرو :

مانند روش قبل منتها این نوع دستگاه توانایی خروج آمپر بالای 100 A را دارد . زمان شارژ در این نوع بین نیم تا یک ساعت می باشد.نگهداری باتری و آزمایشات مربوطه
بررسی های ظاهری در یک نگاه سطح الکترولیت به طور مرتب کنترل شود (هر هوا گرم تر فاصله بازدید ها کوتاه تر) اگر بدنه باتری چرب یا کثیف یا خیس شده حتما باآب ولرم شسته شود سپس کاملا خشک چون ممکن است باعث برق دزدی شود.

هیچگاه در قطب باتری را با پیچ گوشتی و کابل و …. به یکدیگر متصل نکنید چون علاوه بر صدمه زدن به صفات باتری ممکن است باعث ترکیدن باتری شود.
محل اتصال قطب ها و بست ها باید کاملا تمیز و بدون رسوب و سولفاته شدن باشد.

اگر زمان استارت زدن طولانی باشد به صفحات باتری صدمه می خورد برای جلوگیری از سفیدک زدن (سولفاته کردن) قطب های باتری میتوان پایه قطب ها (محل تماس قطب با درپوش) را با مقداری گریس چرب نمود. امروزه واشرهای لاستکی یا نمدی برای جلوگیری از سفیدک زدن قطب ها درلوازم یدکی ها فروخته می شود.
زمان استفاده از باتری کمکی فقط و فقط باتری ها را بطور موازی به هم وصل کنید.

 

9 دیدگاه ها

 1. فروشگاه اینترنتی لباس زنانه گفت:

  عاشق این وبسایت شدم من.عالی هستید شما

 2. amir. rezanloo گفت:

  داوطلب خرید شارژر باطری ماشین هستم ،ممنونم از سایت واقعا عالیه عالیه

 3. احسان گفت:

  سلام
  مطلب خیلی خوبی بود مرسی

 4. AlirezaHeydari گفت:

  عالی بود ممنون

 5. درمان سینوزیت گفت:

  سلام.واقعا وبسایت خوبی دارید

 6. تدریس زیست یازدهم گفت:

  مطلب بی‌نظیر ی بود. امید دارم که
  در آینده هم از این مطالب عالی بهره ببریم.

 7. فوق تخصص اورولوژي گفت:

  بهترین وبسایتی که تاحالا دیدم.ازتون متشکرم

 8. seoarzan.ir گفت:

  مطلب بی‌نظیر ی بود. امید دارم که در آینده
  هم از این مطالب عالی بهره ببریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *