لوگو امداد باتری غلامی

دستور العمل خرید تایر تابستانی

آموزش خرید لاستیک خودرو برای روز‌های داغ تابستان

آموزش و نحوه نگهداری لاستیک خودرو برای روز‌های داغ تابستان

 

همان طور که با فرا رسیدن فصل گرما، لباس‌‌های تابستانی به تن می‌کنید باید هوای خودرو را نیز داشته باشید و فکری به حال لاستیک‌های خودرویی کنید که در گرمای تابستان آسفالت داغ و سوزان را می‌پیماید. برای شناخت روش های نگهداری لاستیک خودرو در گرما این مطلب را بخوانید.
خرید لاستیک برای رانندگی در تابستان نکات ظریفی دارد که در ادامه با هم نگاهی به ویژگی‌هایی یک لاستیک مناسب برای رانندگی در تابستان نگاهی خواهیم داشت.

 

اصطکاک لاستیک خودرو با آسفالت

چگونگی نگهداری لاستیک خودرولاستیک‌های تابستانی اصطکاک بیشتری بر روی آسفالت داغ و خشک جاده دارند و به همین دلیل اصطکاک این لاستیک‌ها بر روی آسفالت خشک نسبت به آسفالت خیس کمتر است. در نتیجه در حین رانندگی با خودرویی که به لاستیک‌های مخصوص تابستان مجهز شده است ممکن است در جاده‌های خیس شاهد سُر خوردن خودرو باشید.

جالب است بدانید اصطکاک بیشتری که لاستیک‌های تابستانی بر روی آسفالت جاده دارند گاهی اوقات شدت تصادف‌های جانی و مالی را کاهش می‌دهد. خودرویی که لاستیک تابستانی دارد و در آسفالتی که بر اثر حرارت آفتاب تابستان گرم شده حرکت می‌کند به لطف اصطکاک بیشتر با سطح جاده‌ پس از کشیدن ترمز دستی سریع‌تر موقف می‌شود.
دلیل این اصطکاک بیشتر نیز جنس ترکیباتی است که در لاستیک‌های تابستانی خودرو استفاده می‌شود. خط‌ها و فرورفتگی‌های این لاستیک‌ها نیز برای حفظ اصطکاک بیشتر طراحی شده است. برای آشنایی با روش های نگهداری لاستیک خودرو در تابستان با ما باشید.

 

در دست گرفتن و مدیریت بهتر خودرو

به لطف لاستیک‌هایی که برای تابستان طراحی شده‌اند راننده می‌تواند در حین گردش در سر پیچ‌ها هندلینگ بهتری را تجربه کند. این لاستیک‌ها تجربه بهتری از رانندگی را در هوای گرم تابستان در اختیار راننده قرار می‌دهند تا راننده احساس تسلط بیشتری در جاده داشته باشد. ناگفته نماند از آنجایی که طراحی، مواد و ساختار لاستیک‌های تابستانی با لاستیک‌های زمستانی فرق می‌کند شاید بد نباشد در روزهای گرم سال یا مناطقی که هوای گرمی دارند از لاستیک‌های تابستانی کمک گرفت.

 

رانندگی و نگهداری لاستیک خودرو

گفته می‌شود خودروهایی که به لاستیک تابستانی مجهز هستند راننده‌ای خشک و سنگین دارند. انصافاً هم باید اعتراف کرد که چنین گفته‌ای خیلی هم دور از واقعیت نیست. حتی خودروهای اسپرت و مسابقه‌ای نیز به دلیل هندلینگ خوبی که لاستیک‌های تابستانی دارند از این لاستیک‌ها استفاده می‌کنند. اما در این بین با رانندگی دشوارتری روبرو می‌شوند.
خوشبختانه در نگهداری لاستیک‌ خودرو در تابستان شاهد پیشرفت‌های خوبی بوده‌ایم. آنها نسبت به گذشته خشکی و سنگینی کمتری را به راننده منتقل می‌کنند. اما باز هم رانندگی با این لاستیک‌ها نسبت به لاستیک‌های معمولی دشوارتر به نظر می‌رسد.

 

ایجاد صدا

از آنجایی که لاستیک در طول مدت رانندگی با زمین اصطکاک دارد، در تمامی لاستیک‌ها شاهد ایجاد صدا هستیم. لاستیک‌های تابستانی نیز بسته به برند و سازنده‌ای این محصولات میزان متفاوتی صدا تولید می‌کنند.
از طرف دیگر سطح جاده نیز نقش مهمی در ایجاد صدای لاستیک‌ها دارد، آسفالت زمخت و خشن و آسفالت‌های فرسوده باعث ایجاد صدای بیشتر لاستیک می‌شوند.

 

ثبات لاستیک‌های تابستانی در سرعت‌ زیاد

چرا باید از لاستیک های تابستانی در روزهای گرم و داغ فصل گرما استفاده کرد؟همان‌گونه که اشاره شد در خودروهای مسابقه‌ای از لاستیک‌های تابستانی استفاده می‌شود و یکی از دلایل این امر برتری این لاستیک‌ها در سرعت‌های زیاد است. به لطف این لاستیک‌ها راننده با خیال راحت می‌تواند پا را بر روی پدال گذاشته و تا جایی که دلش می‌خواهد گاز دهد.

 

طول عمر و نگهداری لاستیک خودرو در تابستانی

در این زمینه نیز یک بار دیگر اصطکاک بیشتر لاستیک‌های تابستانی با سطح خودرو را باید در نظر داشت. به عبارت دیگر اصطکاک در لاستیک خودرو به معنای فرسودگی بیشتر آن است و نسبت به لاستیک‌هایی که برای تمام فصل‌ها طراحی شده‌اند زودتر از بین می‌روند.
البته به این نکته نیز باید اشاره کرد لاستیک‌های تابستانی که در چند سال اخیر راهی بازار شده‌اند طول عمر قابل قبولی دارند و حدوداً مسافتی بین 32 تا 48 هزار کیلومتر را بدون اینکه خم به ابرو بیاورند طی می‌کنند.

 

هزینه

لاستیک‌های تابستانی از یک طرف زودتر فرسوده می‌شوند و از طرف دیگر قیمت این لاستیک‌ها نیز نسبت به لاستیک‌های تمام فصل بیشتر است، در نتیجه با لاستیک‌هایی طرف هستیم که هزینه بیشتری را به دنبال دارند. برای نگهداری لاستیک خودرو در تابستان باید دقت زیادی کرد.

 

استفاده از لاستیک‌های تابستانی در برف و یخبندان

مراقبت از لاستیک ماشین

همان‌گونه که از نام این لاستیک‌ها مشخص است برای رانندگی در برف و یخبندان ساخته نشده‌اند و هوای بسیار سرد آسیب‌های مختلفی به این لاستیک‌ها وارد می‌کند. حتی دیده شده لاستیک تابستانی در حین رانندگی در برف و سرمای شدید در حین برخورد با موانع ترکیده است.

نگهداری لاستیک خودرو در حین رانندگی در برف و یخبندان سریع‌تر فرسوده می‌شوند و از آنجایی که در هوای سرد اصطکاک کمتری با یخی که آسفالت و سطح جاده را پوشیده دارند، احتمال خارج شدن خودرو از کنترل راننده وجود دارد.

 

نتیجه گیری

با در نظر گرفتن مواردی که در بالا اشاره کردیم می‌توان گفت لزومی ندارد تمامی راننده‌ها از لاستیک‌های تابستانی در خودروهای خود در هوای گرم استفاده کنند. از طرف دیگر حتی اگر با هزینه کردن و خرید لاستیک تابستانی مشکلی نداشته باشید باز هم تعویض این لاستیک‌ها و اختصاص محلی برای قرار دادن آن‌ها در پارکینگ در فصل‌های سرد سال دردسرهای خاص خود را دارد.

ممکن است لاستیک‌هایی که برای تمام فصول طراحی شده‌اند در گرمای داغ تابستان اصطکاک کمتری با جاده داشته باشند و هندلینگ کمتری را در اختیار راننده قرار دهند اما این لاستیک‌‌ها هزینه کمتری دارند و گزینه مناسبی برای رانندگی‌های روزانه به نظر می‌رسند.

از طرف دیگر اگر اهل مسابقه و سرعت هستید روی لاستیک‌های تابستانی برای چرخش بهتر در پیچ‌ها، هندلینگ عالی و ثبات در سرعت‌های بالا می‌توانید حساب باز کنید.

برای دانستن بیشتر نگهداری لاستیک خودرو در تمام فصول سال با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

021-55363510

 

021-55363511

 

 

دیدگاه شما

رسانه های همکار
لوگو آپارات برای اشتراک ویدیو
فروشگاه اینترنتی بازار باتری
لوگو امداد باتری غلامی
استفاده از مطالب مجله امداد باتری غلامی برای مقاصد غیرتجاری با ذکر نام امداد باتری غلامی و لینک به منبع بلامانع است. حقوق این سایت به فروشگاه آنلاین امداد باتری غلامی تعلق دارد.
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.