لوگو امداد باتری غلامی

عوامل خراب شدن واتر پمپ پراید

علائم خرابی واتر پمپ پراید

بررسی علل ظاهری خرابی واترپمپ پراید

 

واتر پمپ پراید از طریق پمپاژ مقداری آب و ضد یخ، با حرارتی حدود ۲۵۰۰ درجه سانتی گراد مقابله می کند. این حرارت، می تواند موتور خودرو شما را در کسری از ثانیه نابود کند. اما واتر پمپ، مانع از این اتفاق می شود. پس اگر نشانه هایی دال بر خرابی واتر پمپ پراید خود مشاهده کردید، بلافاصله به تعمیرگاه مراجعه کنید. برای شناخت بیشتر علائم خرابی واتر پمپ پراید با ما همراه شوید.
واتر پمپ پراید ، حرارت موتور را به حدود ۹۰ درجه سانتی گراد می رساند. واتر پمپ پراید، قطعه ای مهم در خودرو است که یکی از نشانه های خرابی آن، کارکرد نامناسب کولر است.

 

وقتی واتر پمپ پراید خراب شد، چه باید کرد؟

اولین کاری که هنگام خرابی این قطعه باید بکنید، توقف رانندگی و پارک خودرو است. واتر پمپ خراب نمی تواند حرارت پیشرانه را کنترل کند و دمای موتور به واتر پمپ پرایدسرعت افزایش می یابد. بالا رفتن دمای موتور، یعنی خرابی اساسی آن و صرف هزینه های هنگفت.

اولین قطعه ای که در این شرایط آسیب می بیند، واشر سر سیلندر است. چون گرم ترین قسمت پیشرانه یعنی محفظه انفجار، نزدیک به واشر سر سیلندر است.

باید یادآوری کنیم خودروهایی که واشر سر سیلندر سوزانده اند، در هنگام معامله ارزش پایین تری دارند.

بعد از پارک خودرو سعی کنید با مقداری آب، رادیاتور را خنک کنید. توجه داشته باشید که هنگام آب ریختن داخل رادیاتور، صورت و بدنتان را به نقاط پر حرارت نزدیک نکنید.

وقتی واتر پمپ پراید یا واتر پمپ هر خودروی دیگری خراب شود، مکانیسم گردش آب در پیشرانه حذف خواهد شد. در چنین شرایطی، خودروی شما باید با یدک کش به تعمیرگاه منتقل شود. در مورد خرابی واتر پمپ همه خودروها باید به همین صورت عمل کنید.

 

علائم خرابی واتر پمپ پراید

خراب شدن واتر پمپ پراید، مساوی با بالا رفتن حرارت موتور خودرو است. حتماً می دانید که بدترین شرایط ممکن برای پیشرانه ها و قطعات آن ها، کار کردن در دمای بالاست. علائم خرابی واتر پمپ پراید را جدی بگیرید تا دچار دردسرهای بزرگ تری نشوید. این علائم به شرح زیر است:

 • مشاهده ضد یخ یا آب در قسمت زیرین خودرو (بهتر است چند ساعت بعد از خاموشی خودرو، آن را چک کنید)
 • کاهش آب رادیاتورعلل و نشانه های خرابی واتر پمپ پراید
 • وجود قطرات یا بخار آب در اطراف واتر پمپ
 • بالا رفتن آمپر آب
 • روشن شدن چراغ ضد یخ
 • عملکرد نامناسب کولر
 • شنیدن صدایی شبیه به ساییدن دو جسم روی یکدیگر هنگام روشن بودن خودرو
عوامل خرابی واتر پمپ پراید

میزان کارکرد واتر پمپ پراید و سایر خودروها را به طور تقریبی می توان تشخیص داد. کارشناسان معتقدند که بهتر است هنگام تعویض تسمه تایم، واتر پمپ هم تعویض شود.

اگر عواملی که در زیر ذکر می کنیم، طول عمر مفید واتر پمپ را کاهش ندهد، می توان آن را مانند تسمه تایم در زمان مشخصی تعویض کرد:

 • زنگ زدگی پره های داخلی.
 • به وجود آمدن خوردگی در دنده ها و سایر قسمت ها.
 • نبودن ضد یخ در سیستم خنک کننده (توجه کنید که ریختن ضد یخ غیر استاندارد هم باعث خرابی واتر پمپ می شود).
 • یخ زدن آب درون موتور و شکستن واتر پمپ.

 

 

021-55363510

 

021-55363511

 

 

دیدگاه شما

رسانه های همکار
لوگو آپارات برای اشتراک ویدیو
فروشگاه اینترنتی بازار باتری
لوگو امداد باتری غلامی
استفاده از مطالب مجله امداد باتری غلامی برای مقاصد غیرتجاری با ذکر نام امداد باتری غلامی و لینک به منبع بلامانع است. حقوق این سایت به فروشگاه آنلاین امداد باتری غلامی تعلق دارد.
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.