لوگو امداد باتری غلامی

اصطلاح برق دزدی ماشین و چگونگی برطرف کردن آن

برق دزدی خودرو و راه های رفع آن

نکاتی در مورد برق دزدی خودرو

 

برق دزدی خودرو اصطلاحی عامیانه است و به این معنی است که وسیله یا قطعه ای در خودرو وجود دارد که به هنگام خاموشی خودرو برق مصرف می نماید و سبب می شود که باطری خودرو خراب شود. در بررسی ها مشخص شده که معمولا دزدی برق خودرو به مواردی از قبیل دزدگیر، ضبط، قفل مربوط می شود. برق دزدی ممکن است به کولر و خراب بودن وایرها نیز مربوط گردد که جرفه به بدنه به صورت مستقیم اتفاق می افتد و به شمع ها نمی رسد. در این مقاله به بررسی نکاتی در مورد برق دزدی خودرو می پردازیم.

 

از کجا متوجه شویم در خودرو برق دزدی اتفاق می افتد؟

برای شروع باید سر باطری مثبت را باز کنید و آمپرمتر را بین باطری و سر باطری قرار دهید تا دقیق بررسی کنید که آیا برق مصرف می شود یا خیر. یک نفر باید آمپرمتر را نگاه کند و دیگری تک تک فیوزها را بکشد و جا بزند. در چنین شرایطی اگر آمپرمتر 0 را نشان دهد به این معنی است که فیوز مشکلی دارد. البته به صورت کلی برق دزدی یعنی شما ماشین خود را خاموش می کنید و یک مصرف کننده از باطری شما استفاده می کند و در نهایت باطری شما را خراب می کند. این تعریف یک تعریف عام و خلاصه از برق دزدی است.

 

روش های تست سیستم سیم کشی خودرو

– اگر برق دزدی برای خودروی شما اتفاق بیوفتد در زمان صبح با سرعت و در یک حرکت نمی تواند استارت بزند. زمانی که خودرو خاموش است می توانید یکی از بست های باتری را جدا نمایید و صبح آن را جا بزنید.

در صورتی که خودرو به خوبی روشن گردید سیستم شما برق دزدی داشته ولی در صورتی که ضعیف باشد مشکل می تواند به استارت، دینام و باتری مربوط شود.

– می توانید یک لامپ 12 ولتی که به دو سیم رشته مجهز است تهیه نمایید. اول سوییچ را خاموش نمایید و بعد اطمینان لازم از خاموشی همه بخش های برقی خودرو را ایجاد کنید.

سپس اقدام به جداسازی یکی از بست های باتری کنید. یک سر سیم را به قطب باتری و یک سری دیگری که بست باتری را جدا کرده بودیم ، متصل نمایید.

در صورتی که لامپ به شکل متناوب روشن شد جعبه ی فیوز خودرو را باز نمایید. سپس جداکردن و جا زدن تک تک فیوزها را انجام می دهیم. یک نفر دیگر باید به لامپ توجه کند. با کشیدن یکی از فیوزها لامپ خاموش شده و برق دزدی به این بخش از سیستم برق خودرو مرتبط می شود.

در صورتی که لامپ به شکل ضعیف و نامتناوب روشن و خاموش شود برق دزدی به دزدگیر مرتبط می شود. اما اگر لامپ روشن نگردد برق دزدی وجود نداشته است.

 

تست برق دزدی ماشین چگونه است؟

نکاتی در مورد برق دزدی خودرو

در واقع عبارت «برق دزدی ماشین» اصطلاحی عامیانه است. به این معنی که وقتی خودروی شما خاموش است برق مصرف می‌کند و اثرات مخربی روی باتری ماشین (باطری ماشین) به جا می‌گذارد.

برق دزدی ماشین به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد که مهم‌ترین آن‌ها عبارت اند از:

  • ضبط ماشین
  • دزدگیر ماشین
  • قفل مرکزی

 

راهکارهای تست برق دزدی ماشین

روش اول:

ابتدا سر مثبت باتری (باطری) را باز کنید. دستگاه آمپرمتر را بین باتری و سر باتری قرار دهید. از فرد دیگری کمک بگیرید تا دستگاه آمپرمتر را نگه دارد. حال شما باید یکی یکی فیوزها را جدا کنید و جا بزنید تا متوجه شوید کدام فیوز دچار مشکل است. اگر عدد 0 در آمپرمتر مشاهده شد، یعنی آن فیوز دچار مشکل شده است.

 

روش دوم:

یک عدد لامپ کوچک ۱۲ ولت حدود ۲ تا ۳ آمپر از نوعی که معمولا در چراغ سقف استفاده می شود تهیه کنید.

– کلید را از جاسوئیچی استارت خودرو بردارید.
– کلیه لامپها و وسایل برقی را خاموش کنید.
– کلیه دربهای خودرو را به اضافه درب صندوق عقب آنرا ببندید.
– درپوش موتور( کاپوت) را بالا بزنید.
– در صورتیکه اتومبیلتان دارای سیستم دزدگیر است کلید فشاری دزدگیر درپوش موتور را با وسیله ای بحالت فشرده قرار دهید، تا سیگنال باز بودن درب کاپوت ارسال نشود.
– کابل جریان منفی باطری را از محل اتصال آن به باطری جدا کنید.
– کابل جریان منفی را با دست به بدنه لامپ چسبانده و ته سربی مانند لامپ را به قطب منفی باطری ( توجه : قطب منفی ) بزنید.
برای مدت خیلی کوتاهی ( دو تا سه ثانیه ) لامپ بصورت خیلی ضعیف روشن شده و سپس خاموش خواهد شد.
در نتیجه : خودرو در حالت ساکن برق دزدی ندارد.
اگر لامپ بصورت روشن باقی بماند یعنی خودرو برق دزدی دارد. و اولین منبع ایراد احتمالا میتواند مربوط به سیستم دزد گیر باشد.

 

نکته :

در صورتیکه سیستم برق کشی اتومبیلتان مالتی پلکس باشد و یا سیستم انژکتور ECU دارای کارت حافظه قابل دسترس RAM باشد بهتر است.

این بررسی را در مدت زمان کوتاه و حداکثر طی یک دقیقه انجام دهید. تا اطلاعات حافظه بر اثر جدا شدن کابل منفی پاک نگردد. علاوه بر این، باید اطمینان حاصل نمایید که  اتصالات باتری شل بوده یا نه.

 

 

دیدگاه شما

رسانه های همکار
لوگو آپارات برای اشتراک ویدیو
فروشگاه اینترنتی بازار باتری
لوگو امداد باتری غلامی
استفاده از مطالب مجله امداد باتری غلامی برای مقاصد غیرتجاری با ذکر نام امداد باتری غلامی و لینک به منبع بلامانع است. حقوق این سایت به فروشگاه آنلاین امداد باتری غلامی تعلق دارد.
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.