لوگو امداد باتری غلامی

اطلاعاتی درباره تسمه تایم ماشین

مشخصات و ویژگی های تسمه تایم خودرو و تعویض آن

تسمه تایم خودرو چیست؟

 

تسمه تایم یا تسمه تایمینگ یک تسمه‌ ی لاستیکی است که در داخل موتور قرار دارد و میل لنگ خودرو را به میل سوپاپ‌ها متصل می‌کند. به طور کلی سرعت گردش میل سوپاپ به میزان نصف سرعت گردش میل لنگ است. تسمه تایم وظیفه‌ ی تنظیم زمان صحیح باز و بسته شدن سوپاپ‌ ها را بسته به موقعیت پیستون‌ها دارد.

چنین عملیاتی برای کارکرد پیشرانه خودرو ضروری است. اگر تسمه به درستی سر جای خود قرار نگیرد تمام زمان بندی سیستم احتراق با مشکل مواجه می شود. در نتیجه خودرو به درستی کار نخواهد کرد.

 

اصول اولیه زمان‌بندی موتور

زنجیر تایمامروزه در اکثر خودرو ها از موتور‌های 4‌ زمانه احتراق‌ داخلی استفاده می‌شود. می‌توان گفت متداول ترین چرخه‌ احتراق در موتورهاست. همانطور که از اسم آن پیداست، فرایند احتراق در موتور‌ها شامل ۴ مرحله مکش، تراکم، توان و تخلیه می‌باشد.

در طول این مراحل میل بادامک یک‌ بار و میل لنگ دوبار می‌چرخد. رابطه بین چرخش میل بادامک و میل لنگ، همان چیزی است که به عنوان “زمان مکانیکی” شناخته می شود.

در‌کل دریچه‌ها باید در زمان دقیق در ارتباط با پیستون باز شوند اگر این کار را نکنند، موتور به درستی کار نخواهد کرد. این ارتباط و هماهنگی بر عهده تسمه‌ تایم می‌باشد.

 

بهترین زمان تعویض تسمه تایم

زمان تعویض تسمه تایم اتومبیل های مختلف با هم تفاوت دارد. بهترین حالت بازدید دوره ای و چک کردن در کیلومتر های مختلف است. پایان این دوره در برخی از خودرو های امروزی مانند سمند و پژو که چهار سیلندر است 60 هزار کیلومتر انجام می پذیرد.

فولکس واگن این کار را بعد از 64 هزار کیلومتر توصیه می کند. اما در بعضی از مدل های فورد بعد از 160 هزار کیلومتر این کار صورت می گیرد.

گاهی ممکن است با شنیدن صدا های هشدار متوجه شوید که زمان تعویض فرا رسیده است. مانند زمانی که موتور را روشن کرده و یا شتاب می گیرید صدا های قیژ قیژ می شنوید.

 

علائم زمان تعویض تسمه تایم
  • صدای قیژ قیژ موتور: دقت داشته باشید که تسمه تایم قبل از پاره‌ شدن، صدای به‌خصوصی در موتور ایجاد می‌کند که هنگام شتاب‌گیری ماشین بیشتر مشهود می‌شود. بنابراین بهتر است با شنیدن همچین صدایی که شبیه به قیژ قیژ است، بعد از بررسی تسمه توسط مکانیک اقدام به تعویض آن کنید.
  • بهترین زمان تعویض تسمه تایمدود زیاد خروجی از اگزوز: در صورتی که تسمه تایم مشکلی داشته باشد، موتور مجبور به تلاش با شدت بیشتری است. تا قطعات را تحت فشار به حرکت در بیاورد. در نتیجه اگزوز خودرو نسبت به حد معمول، دود بیشتری را تولید خواهد کرد.
  • فرسایش دندانه‌های تسمه تایم: بهتر است به صورت مرتب تسمه تایم ماشین خود را بررسی کنید تا از سلامت دندانه‌های آن اطمینان حاصل پیدا کنید. زیرا به مرور دندانه‌ها دچار خوردگی‌ می‌شوند و ممکن است تسمه زودتر از عمر مفید خود معیوب و غیر قابل استفاده شود.
  • عدم تنظیم صحیح موتور: اگر دور موتور هنگام شتاب‌گیری به دو تا چهار هزار رسید، نشان دهنده این است که موتور خودرو به درستی تنظیم نیست. یکی از دلایل این عملکرد می‌تواند شل بودن تسمه تایم یا از بین رفتن دندانه‌های آن باشد.
  • مشکلات استارت خودرو: یکی از دلایل درست کار نکردن استارت ماشین می‌تواند به‌ هم خوردن زمان‌بندی باز و بسته شدن دریچه سوپاپ‌ها باشد. این امر نتیجه وجود یک تسمه تایم دارای ایراد در موتور است.

 

ویژگی‌های تسمه تایم

از آن‌جایی که تسمه تایم میل‌لنگ را به میل سوپاپ متصل می‌کند در صورتی که اختلالی در عملکرد آن به وجود بیاید کل بلوک پیشرانه به مشکل می‌افتد. این فقط شامل کار نکردن پیشرانه نیست.

اگر این قطعه سر جای خود نباشد و یا به دلیل کهنه بودن دچار کشش بیش از حد شود، پیستون به سوپاپ‌ها برخورد می‌کند. کج شدن سوپاپ‌ها و احتمالاً آسیب جدی به سرسیلندر اولین عوارض بروز چنین حادثه‌ای است.

این یکی از نکات طلایی برای خرید خودرو دست دوم است. یعنی چک کردن صحت و سلامت کار کرد آن. شاید این تسمه نسبت به ظاهر خود قیمت بالایی داشته باشد و با اضافه شدن اجرت، عملاً هزینه تعویض آن بالا برود.

اما در نظر داشته باشید که پاره شدن تسمه تایم شما را در موقعیت تعویض کل پیشرانه قرار می‌دهد که از نظر هزینه‌ای اصلاً قابل قیاس با این تسمه لاستیکی نیست.

 

021-55363510

 

021-55363511

 

دیدگاه شما

رسانه های همکار
لوگو آپارات برای اشتراک ویدیو
فروشگاه اینترنتی بازار باتری
لوگو امداد باتری غلامی
استفاده از مطالب مجله امداد باتری غلامی برای مقاصد غیرتجاری با ذکر نام امداد باتری غلامی و لینک به منبع بلامانع است. حقوق این سایت به فروشگاه آنلاین امداد باتری غلامی تعلق دارد.
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.