لوگو امداد باتری غلامی

چگونگی بررسی وضعیت باطری ماشین با تستر بار

بررسی وضعیت عملکرد باتری ماشین با استفاده از تستر بار

بررسی باطری خودرو با تستر بار

 

بهترین راه برای تست سطح شارژ باتری و کنترل و بررسی این موضوع که آیا باتری درست کار می کند یا خیر روش استفاده از تستر باتری است. در صورت استفاده از تستر ارقام بدست آمده کاملا دقیق هستند. اما در این روش باید باتری را زیر بار تست کنید. اما چرا این روش بهترین روش تست باتری است؟ در این مقاله چگونگی بررسی باطری خودرو با تستر بار را به شما آموزش می دهیم.

 

پارامترهای ولتاژ باطری خودرو

نرخ ولتاژ سه پارامتر دارد: ولتاژ مشخص شده (توسط سازنده)، ولتاژ کاری و ولتاژ زیر بار.

ولتاژ مشخص شده:

همان اعداد و ارقامی است که در مشخصات باتری یا کتاب های مختلف مشاهده می کنید که تقریبا 12 ولت است. در واقع، بین این عدد و عدد مربوط به ولتاژ کار باتری تفاوت زیادی وجود دارد.

ولتاژ کاری :

ولتاژ کاری باتری عددی است که پیش از این به آن اشاره کردیم. همان طور که گفتیم ولتاژ کاری باتری یک خودرو برای حمل و نقل مسافرین بین 12.6 الی 12.8 ولت است. در واقع، این رقم ممکن است از 12.4 تا حدود 12.8 ولت باشد. اما اعداد و ارقام مربوط به ولتاژ باتری زیر بار، با اعداد ذکر شده در بالا بسیار متفاوت هستند. روش تست بسیار ساده است.

برای این کار نیاز به ابزار مخصوصی به نام تستر باتری دارید. این وسیله باری را روی باتری ایجاد می کند که دو برابر بیشتر از ظرفیت باتری است. ایده‌ این روش شبیه سازی باری است که هنگام استارت خوردن و روشن شدن ماشین روی باتری تحمیل می شود.

بررسی عملکرد باطری ماشین با استفاده از تستر باررقمی که با این دستگاه مشخص می شود نه تنها میزان شارژ باتری را مشخص می کند. بلکه ظرفیت کاری آن را هم تعیین می کند. این نکته بسیار مهم است چون باتری ماشین نه تنها باید شارژ را نگه دارد بلکه باید زیر باری که هنگام استارت خوردن موتور به آن تحمیل می شود.همچنین وقتی که موتور خاموش است شارژ خود را حفظ کند.

 

ابزاری برای تست باتری خودرو

همانطور که گفتیم مهم ترین ابزاری که برای تست کردن باتری به این روش نیاز دارید، تستر بار باتری (Load Tester) یا تستر باتری است. این وسیله را می توانید از هر فروشگاه لوازم جانبی تهیه کنید. تستر باتری از یک مقاومت بالاست (ballast resistor) با ظرفیت بالا، یک ولت متر، دو گیره و یک کانکتور تشکیل شده است. با استفاده از تستر باتری می توانید باتری را زیر بار یا بدون تحمیل بار چک کنید. در حالت دوم، یعنی بدون تحمیل بار از آن مثل ولت متر استفاده می شود.

قبل از شروع فرایند تست، لازم است که باتری را از شارژر باطری ماشین جدا کرده و اجازه دهید چند ساعتی در همین وضعیت باقی بماند. در واقع بهتر است باتری را یک شب تا صبح در این وضعیت نگه دارید. حالا می توانید باتری را بدون وجود بار تست کنید. برای تست باتری، سر مثبت تستر باتری را به قطب مثبت باتری ماشین وصل کنید.

سپس قطب منفی را به کانکتور فلزی تستر اتصال دهید.در واقع این پین فلزی، منفی است. با انجام این مراحل روی نمایشگر تستر عدد خاصی را مشاهده می کنید. با مراجعه به جدول ارائه شده در این مقاله می توانید مشخص کنید که این عدد نشان دهنده چه درصدی از شارژ باتری است. اگر باتری 100 درصد شارژ داشته باشد، می توانید آن را با روش تست بار هم امتحان کنید.

 

چک کردن وضعیت شارژ باتری

برای این که اعداد مربوط به وضعیت باتری ماشین دقیق و معتبر باشند لازم است که باتری را در وضعیت شارژ کامل چک کنید. اگر چند بار از این روش برای تست کردن باتری استفاده کنید، ممکن است وضعیت باتری بدتر شود چون با این روش مرتبا بار و فشار زیادی به باتری تحمیل می شود.

021-55363510

021-55363511

رسانه های همکار
لوگو آپارات برای اشتراک ویدیو
فروشگاه اینترنتی بازار باتری
لوگو امداد باتری غلامی
استفاده از مطالب مجله امداد باتری غلامی برای مقاصد غیرتجاری با ذکر نام امداد باتری غلامی و لینک به منبع بلامانع است. حقوق این سایت به فروشگاه آنلاین امداد باتری غلامی تعلق دارد.
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.