وضعیت شارژ و سطح الکترولیت باتری خودرو
باطری و وضعیت شارژ و سطح الکترولیت آن
ژانویه 29, 2019
قطعات و اجزای اصلی آلترناتور دینام خودرو
بررسی دینام خودرو و قطعات آن
فوریه 12, 2019
Show all
راهکارهایی جهت نگهداری خودروهای راکد در زمستان

راهکارهایی جهت نگهداری خودروهای راکد در زمستان

روش نگهداری خودرو راکد در زمستان

 

با فرا رسیدن زمستان شرایط حفظ و نگهداری خودروها سخت تر از قبل می شود. فرقی نمی کند در روزهای سرد مدام از خودرو استفاده شود یا بمدت چند هفته یا چند ماه بدون استفاده باقی بماند. این مقاله به راهکارهای مفید و فراهم نمودن شرایط مناسب برای نگهداری خودرو راکد در زمستان می پردازد. بعضی از این راهکارها توسط شرکت RK Motors که در زمینه تجارت انواع خودروها از جمله نمونه های کلکسیونی فعالیت می کند، پیشنهاد شده اند.

 

اضافه کردن تثبیت کننده یا مکمل سوخت

امروزه اکثر افراد به اهمیت مکمل های سوخت واقف هستند.مقالات متعددی نیز در این باره نگاشته شده است. بنابراین اینجا نیز فقط یادآوری می کنیم. از آنجایی که سوخت موجود در باک نهایتا 30 روز کیفیت اولیه خود را حفظ می کند. افزودن مکمل برای کُند کردن این روند در صورت راکد ماندن خودرو برای مدت طولانی امری ضروری است.

 

تعویض روغن

تعویض روغن قبل از خواباندن خودرو برای مدت طولانی در زمستان نه تنها هیچ ضرری ندارد بلکه بسیار هم مفید است.

با این کار وقتی در بهار یا هر موقع دیگر برای اولین بار استارت بزنید. اجزای متحرک موتور توسط روغنی کاملا صاف و دست اول محافظت خواهند شد.

 

روغن کاری بخش های مهم شاسی

چنانچه از یک خودرو به مدت طولانی استفاده نکنید اجزای متحرک و انعطاف پذیر به مرور دچار خشکی بیش از حد و بعضا دچار زنگ زدگی یا حتی ترک خوردگی می شوند. این مساله در فصول سرد بسیار پر رنگ تر شده و احتمال آن بالاتر می رود. برای جلوگیری از این اتفاق ناخوشایند می توان این قسمت ها را با روغن کاری برای حرکت اولیه در چند ماه بعد آماده نگه داشت.

 

بازبینی محتوای رادیاتور و وضعیت آن

 

نگهداری خودروهای راکد در زمستاناگر قرار نیست که اتومبیلتان در یک گاراژ با سیستم تهویه مطبوع پیشرفته خوابانده شود، حتما نسبت ضد یخ با آب را چک کنید.

بدون مقادیر مناسب، آب موجود در رادیاتور ممکن است به راحتی یخ زده و حجم آن بیشتر شود. در این حالت صدمات جبران ناپذیری به موتور وارد خواهد شد.

 

راهکاری برای باتری ماشین

برای نگهداری از باتری ماشین در حالت کلی سه راه پیش روی مالکین وجود دارد. یا باتری متصل باقی بماند. یا از مدار خارج شود و یا برای آن باید از محافظ یا به عبارت بهتر شارژرهای موجود استفاده کرد. شاید در این بین جدا کردن باتری و انتقال آن به مکانی که دمای آن به زیر صفر نرسد، راحت ترین کار باشد. اما با این روش نیز باتری در بلند مدت کارایی خود را از دست خواهد داد. بنابراین در صورت امکان حفظ باتری در مدار و روشن کردن خودرو هر از چند گاهی به مدت چند دقیقه معقول ترین راه باشد.

 

مسدود سازی دهانه اگزوز و ورودی ها

جاهای کوچک و خلوتی مثلی دهانه اگزوز و جعبه های ورودی هوا مکان های بسیار خوبی برای انواع حیوانات و موجودات کوچک هستند. به منظور پیشگیری از دردسرهای بعدی منافذ، دریچه ها و قسمت هایی را که حیوانات می توانند از طریق آنها وارد بخش های مختلف خودرو شوند، بپوشانید.

 

شستشو، پولیش و واکس زدن

این که اتومبیلی به مدت طولانی کثیف و گل آلود باقی ماند، به هیچ وجه خوب نیست. همچنین ترکیبات اسیدی ممکن است باعث صدمه به رنگ خودرو شود. و خوردگی را به دنبال داشته باشند. بنابراین قبل از خواباندن خودرو ، لازم است که هر گونه مواد زاید از روی بدنه پاک شود. سپس از یک کاور برای پوشاندن آن استفاده کرد. در این حالت به دلیل وجود گرد و غبار یا اجزای ریز، کاور نیز سبب ایجاد خراشیدگی بر روی رنگ بدنه نمی شود.

 

پارک کردن اتومبیل بر روی یک پوشش یا نایلون مقاوم

قطعا هیچ کس دوست ندارد بعد از پارک کردن اتومبیل در پارکینگ، با نشتی روغن و کثیف شدن سطوح مواجه شود. برای جلوگیری از این اتفاق اولا قسمت های مختلف را جهت هر گونه نشتی کنترل کرد. برای اطمینان بیشتر اتومبیل را بر روی یک نایلون ضخیم یا پوشش نفوذ ناپذیر پارک کنید.

 

استفاده از خشک کن یا رطوبت گیر در داخل کابین

به مشام رسیدن بوی ناخوشایند هنگام باز کردن در خودرو نیز یکی دیگر از اتفاقات ناخوشایندی است که هیچ کس مایل نیست آن را تجربه کند. با قرار دادن چند رطوبت گیر یا مواد خشک کن در داخل خودرو می توانید به راحتی این مشکل را برطرف کنید.

 

ثابت کردن خودرو در محل پارک

به هنگام بارش برف و باران و هنگام رانندگی بر روی برف، ترمز دستی به مرور زمان قدرت خود را از دست می دهد. به همین جهت پارک کردن خودرو در یک مسیر مسطح و یا جلوگیری از حرکت خود به خود اتومبیل – مخصوصا اگر در سراشیبی پارک شده باشد – یک امر هوشمندانه و عقلانی است. آسان ترین روش برای این کار استفاده از جک و یا قرار دادن مانعی در جلوی چرخ ها است.

 

استفاده از کاور

شاید هیچ چیز به اندازه استفاده از کاور یا چادر هنگام خواباندن اتومبیل برای مدت نسبتا طولانی بدیهی نباشد. با این کار از انباشته شدن گرد و غبار و هر نوع مواد دیگر بر روی بدنه پیشگیری می شود. در نتیجه از احتمال صدمات جدی به آن کاسته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *