از کجا متوجه شویم باطری ماشین خراب است؟

چه عواملی سبب کاهش عمر باطری ماشین می شود؟

 

 

همانطور که می دانیم باتری یکی از قطعاتی است که در آن بر اثر فعل و انفعالات شیمیایی، انرژی الکتریکی ذخیره می‌شود تا در صورت نیاز قابل استفاده باشد بنابراین نقش بسیار مهمی در تامین برق لازم برای خودرو دارد و همچنین محلی برای ذخیره برق تولید شده اضافی نیز می باشد.
در این مطلب چند مورد از دلایل خراب شدن باطری ماشین را بیان می کنیم:

 

۱- روشن گذاشتن چراغ ها باعث خراب شدن باطری ماشین می شود

 

در حالیکه چراغ بسیاری از اتوموبیل ها و کامیون ها امروزه به صورت اتوماتیک خاموش می شوند، اما بهتر است بدانیم روشن ماندن چراغ ها یکی از دلایل اصلی خرابی باطری ماشین به حساب می آید. به ویژه روشن ماندن چراغ های جلو به سرعت موجب تخلیه باطری ماشین می شود.

مواردی مانند نصب چراغ‌های مه شکن یا چراغ‌ های اضافی برای خودرو می‌تواند فشار زیادی به باتری بیاورد و عمر آن را کم کند؛ بنابراین وقتی خودرو خاموش است و هنگامی که می‌ خواهید دوباره استارت بزنید حتما چراغ‌های خودرو را خاموش کنید، زیرا استارت زدن هنگامی که چراغ‌ها روشن هستند فشار زیادی به باتری خودرو وارد می ‌کند.

 

 

۲- استفاده از ابزاری الکتریکی حین خاموش بودن موتور خودرو باعث خراب شدن باطری ماشین می شود

 

اگر شما از رادیو یا سایر سیستم های الکتریکی خودرو با کلید روشن اما در حالی که موتور خاموش است، استفاده می کنید بدانید این کار موجب می شود که باطری ماشین خیلی سریعتر تخلیه شود. استفاده از قدرت باطری موجب می شود که موتور قادر به استارت نباشد، زیرا باطری نیاز به شارژ الکتریکی اولیه را به موتور برای استارت ارائه می دهد.

 

باطری خودرو خراب شده

۳- گرما و سرمای شدید باعث خراب شدن باطری ماشین می شود

 

كار در شرایط گرما: با افزایش درجه حرارت محیط كاركرد باتری عمر باتری كاهش می یابد.
كار در شرایط سرما: هوای سرد تاثیر كند كننده ای بر عملكرد الكتروشیمیایی باتری داشته و توان عملیاتی آن را به شدت كاهش می دهد. از سوی دیگر هوای سرد موجب سفت شدن روغن موتور شده، لذا به حركت درآمدن اولیه موتور توسط استارت، به شدت جریان بیشتری نیازمند می باشد.

 

 

۴- استفاده مدام از کولر ماشین به هنگام ترافیک و پایین بودن دور دینام باعث خراب شدن باطری ماشین می شود

 

یکی دیگر از موضوعات اثرگذار بر باطری ماشین استفاده بیش از حد از کولر خودرو است که برای باتری مضر است؛ بنابر این تابستان فصلی است که به علت استفاده زیاد از کولر خودرو، باطری میزان بیشتری مصرف دارد و دچار استهلاک می‌شود.

 

۵- عملكرد نادرست سیستم برق خودرو باعث خراب شدن باطری ماشین می شود

 

خرابی دینام: موجب كمبود شارژ
خرابی استارت: این امر موجب افزایش تعداد دفعات استارت شده خودرو شده و به دلیل انكه در هنگام جریان كشیدن با شدت زیاد سولفاتهای تشكیل شده روی سطح تشكیل میگردند در هنگام شارژ مجدد این سولفات ها به راحتی برگشت پذیر نبوده و لذا موجب کاهش عمر باتری می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *