لوگو امداد باتری غلامی

آشنایی با رنگ پلاک خودرو

رنگ پلاک خودروها نشانه چیست

مفاهیم رنگ پلاک خودرو ها

 

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که معنی رنگ پلاک خودرو چیست؟ شماره‌گذاری خودروها یکی از روش‌های مرسوم برای ثبت مالکیت و شناسایی بهتر خودرو در تمامی جوامع محسوب می‌شود. در ایران نیز از زمان ورود وسایل نقلیه موتوردار، پلاک‌گذاری خودروها و موتورسیکلت‌ها آغاز شد و تا به امروز با تغییراتی ادامه یافته است. آخرین نسل پلاک خودروها در ایران، موسوم به پلاک‌های لیزری از اوایل دهه هشتاد خورشیدی مورد استفاده قرار گرفتند و تا به امروز نیز از همین نوع پلاک استفاده می‌شود.

 

انواع رنگ پلاک خودرو ها

پلاک زرد

آشنایی با رنگ پلاک خودرو در ایرانخودروهای پلاک زرد را زیاد دیده‌ایم، اما احتمالا کمتر به آن توجه کرده‌ایم، پلاک زردها دو دسته‌اند:

 • خودروهای پلاک زرد با حرف «ک» مربوط به خودروهای ادوات کشاورزی است.
 • خودروهای پلاک زرد با حرف «ع» و حرف {ت} خودروهای حمل و نقل عمومی هستند که تاکسی‌ها و اتوبوس‌ها و… را شامل می‌شود.

 

پلاک قرمز

پلاک قرمز با عنوان پلاک‌های دولتی شناخته می‌شود.

 • خودروهایی که در پلاک آن کلمه «تشریفات» نوشته شده است برای خودروهای تشریفاتی دولتی است.
 • همچنین خودروهایی که حرف «الف» در ترکیب پلاک قرمز رنگ خود دارند به خودروهای انحصاری دولت اشاره دارد. استفاده شخصی از این خودروها غیر مجاز است.

 

پلاک سبز

 • خودروهای پلاک سبز با حرف «پ»، خودروهای متعلق به پلیس، اعم از پلیس راهور، گشت انتظامی، پلیس مبارزه با موادمخدر، پلیس راهور و… است.
 • خودروهای پلاک سبز با حرف «ث» هم خودروهای متعلق به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

 

پلاک سفید

پلاک‌های سفیدرنگ، مرسوم‌ترین انواع پلاک خودرو در ایران هستند. قاعدتا اکثر رنگ پلاک خودروها سفید هستند. این نوع از پلاک، برای شماره‌گذاری خودروهای شخصی استفاده می‌شود و ترکیبی از کد شهر، اعداد و حروف در آن‌ها به کار رفته است. در قسمت راست پلاک‌های سفیدرنگ، کد شهر مربوطه به همراه کلمه ایران قرار دارد. برای مثال، ترکیب ایران 54 نشان می‌دهد که پلاک مربوط به خودرویی از شهر یزد است. این کد براساس محل سکونت مالک خودرو تعیین می‌شود که آدرس وی در برگ سبز خودرو قید شده است.

دسته دیگر این پلاک ها مربوط به خودروهای با پلاک گذر موقت است و دسته سوم مربوط به خودروهای ویژه ی معلولان و جانبازان می باشد.

 

خودروهای پلاک آبی نوع دوم

 • خودروهای پلاک آبی نوع دوم با حرف «ش» خودروهای متعلق به ارتش است.
 • خودروهای پلاک آبی نوع دوم با حرف «ز» خودروهای متعلق به وزارت دفاع و پشتیبانی‌ است.
 • خودروهای پلاک آبی نوع دوم با حرف «ف» خودروهای متعلق به ستاد کل نیروهای مسلح‌ است.

رنگ پلاک ماشینخودروهای پلاک آبی نوع اول

 • خودروهای پلاک آبی دسته اول با حرف «D» خودروهای دیپلمات، کنسولی و سیاسی‌ هستند.
 • خودروهای پلاک آبی دسته اول با حرف «S» خودروهای سفارتخانه‌ها و نمایندگان برای خدمت اداری‌ هستند.
 • تمامی این پلاک‌ها از سوی مرکز شماره گذاری پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ صادر می‌شود.

 

پلاک مناطق آزاد تجاری

این نوع پلاک ویژهٔ مناطق آزاد تجاری است. این پلاک به شکل مستطیل است و برخلاف سایر پلاک‌های مورد استفاده اندازهٔ آن به صورت استاندارد آمریکایی (پلاک‌های استاندارد آمریکایی با ۱۲ اینچ طول و ۶ اینچ عرض) است. در سمت راست و قسمت بالای ان عدد پنج‌رقمی به فارسی و در قسمت پایین آن عدد پنج‌رقمی به لاتین نوشته شده و در سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود دارد که در قسمت بالا پرچم جمهوری اسلامی ایران ومخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران و در قسمت پایین آن نشان منطقه آزاد تجاری و نام ان به لاتین نوشته شده‌است. اعداد و حروف این پلاک مشکی است و بر روی یک پس‌ زمینهٔ سفیدرنگ چاپ می‌شود.

 

021-55363510

 

021-55363511

 

رسانه های همکار
لوگو آپارات برای اشتراک ویدیو
فروشگاه اینترنتی بازار باتری
لوگو امداد باتری غلامی
استفاده از مطالب مجله امداد باتری غلامی برای مقاصد غیرتجاری با ذکر نام امداد باتری غلامی و لینک به منبع بلامانع است. حقوق این سایت به فروشگاه آنلاین امداد باتری غلامی تعلق دارد.
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.