دانستنی هایی در مورد روغن هیدورلیک
روغن هیدرولیک چیست
ژانویه 21, 2020
آشنایی با انواع بنزین سوپر و بنزین معمولی
چه نوع بنزینی استفاده کنیم
فوریه 22, 2020
Show all
آشنایی با شاخص روغن موتور

آشنایی با شاخص روغن موتور

علائم و نشانه های روی بطری روغن موتور خودرو

 

معرفی شاخص SL/CF روغن موتور

علامت SL نشان دهنده شاخص کیفیت روغن موتور در خودروهایی با سوخت بنزین است و CF نشان دهنده شاخص کیفیت روغن در خودرهایی با سوخت گازوئیل ( دیزلی) است. برخی شرکت های تولید کننده روغن موتور مانند توتال، روغنی تولید کرده اند که می توان در هر دو خودرو ( بنزینی و گازوئیلی ) بررسی شاخص های روی روغن موتور خودرواستفاده کرد. بنابراین بر روی بطری روغن عبارت SL/CF درج شده است. البته این شاخص ممکن است به صورت ( SN/CF ) نیز باشد. در این مقاله به بررسی شاخص SL/CF روغن موتور می پردازیم.

10w40 مخصوص شهر های با دمای معتدل مثل تهران
5w30 مناسب شهر های سرد سیر
شما می تونید از 5w40 استفاده کنید. محدوده گرانروی این مدل روغن موتور تقریبا رنج مناسبی از دماها را پوشش می دهد.

 

شاخص saps در روغن موتور خودرو

یکی از شاخص های روغن های امروزی saps است معمولا 5w40 دارای saps بالا است و 5w30 دارای saps پایین است هر کدام از این دو دسته چه کاربردی دارند.

سطح SAPS در واقع مخفف کلمه sulfated ash, phosphorus and sulfur است که نشانده میزان خاکستر سولفات، فسفر و گوگرد است. این مواد به طور ویژه‌ای در مکمل های روغن موتور مورد استفاده قرار می‌گیرند و سوختن این مواد باعث ایجاد خاکستر می‌شود. در واقع استفاده از این مواد در مکمل‌های روغن موتور باعث جلوگیری از اکسید شدن، خوردگی و همچنین تمیز شدن موتور می‌شود.
هر چند که به نظر میرسد هرچقدر سطح SAPS در روغن موتور بیشتر باشد روغنی با کیفیت تر است اما سطح بالای SAPS می‌تواند برای سیستم اگزوز خودرو مضر باشد. برای مثال مبدل کاتالیست و یا فیلتر ذرات در خودروهای دیزلی ممکن است به خاطر سطح بالای SAPS دچار آسیب شوند.

شاخص saps در روغن موتور خودرو

سطوح روغن موتور با سطح SAPS

برای انتخاب بهترین روغن موتور با سطح SAPS حتما به دفترچه راهنما خودرو خود مراجعه کنید. در مجموع سه نوع سطح SAPS وجود دارد.
• Low- SAPS
• Mid- SAPS
• High- SAPS
برای مثال در اروپا سطح پایین SAPS را با C1 نشان می‌دهند که میزان تولید خاکستر آن حدود 0.5 درصد است، C2 در حدود 0.8 درصد است. سطح پایین SAPS مناسب برای خودروهای دیزلی است که دارای فیلتر ذرات هستند.

حتی ممکن است یک روغن موتور مثلا 5W-30 سه سطح متفاوت SAPS را داشته باشد. بنابراین پیشنهاد ما، مطالعه دفترچه راهنما خودرو است. ولی به طور کل سطح پایین SAPS مناسب تر است. استفاده از سطح پایین SAPS برای خودروهای بنزینی که مبدل کاتالیست سه راه دارند مناسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *