باتری های ماشین آلات صنعتی
ویژگی باتری ماشین آلات صنعتی
ژانویه 12, 2019
دلایل جوش آوردن موتور خودرو
علل جوش آوردن موتور خودرو و شیوه های پیشگیری آن
ژانویه 15, 2019
Show all
استفاده از باتری ماشین با آمپر بالا

استفاده از باتری ماشین با آمپر بالا

چرا نباید از باطری خودرو با آمپر بالاتر استفاده کرد؟

 

بطور معمول باطری خودرو در زمان استارت زدن به کار می‌آید. و وظیفه دارد نیروی لازم برای جرقه‌زنی خودرو و مهم‌تر از آن برای به حرکت در آوردن موتور را تولید کند. در زمان خاموش بودن موتور خودرو نیز این باطری است که وظیفه تامین برق را دارد. بخش‌هایی مانند چراغ‌ها و سیستم صوتی و…

اما این بخش‌ها توان بالایی از باطری طلب نمی‌کنند. به این ترتیب مهم‌ترین وظیفه باطری، به حرکت در آوردن موتور خودرو در آغاز است. چرا که از آن پس دینام با دریافت نیرو از موتور، اقدام به تولید برق کافی برای بخش‌های مختلف خودرو می‌کند. و نیازی به باطری نیست تا جایی که در خودروهای قدیمی حتی می‌توان باطری را پس از روشن شدن موتور از مدار خارج کرد. (البته در بعضی از خودروهای جدید این کار میسر نیست).

 

توان باتری خودرو

مشکلات استفاده از باطری ماشین با آمپر بالاتوان باطری از حاصل‌ ضرب ولتاژ باطری در میزان جریان آن (آمپر باطری) به دست می‌آید. با توجه به اینکه ولتاژ قطعات مختلف خودرو با میزان مشخصی تنظیم شده است.

نمی‌توان برای افزایش توان، ولتاژ باطری را تغییر داد و به همین دلیل برای ساخت باطری با توان بیشتر، آمپر باطری را افزایش می‌دهند. به این ترتیب یک باطری با آمپر بالاتر به معنی باطری با توان بیشتر است. در حالت عادی توان بیشتر باطری کمک ویژه‌ای به خودرو نمی‌کند و عملاً مالک هزینه بیشتری را پرداخت کرده است.

در حالی که در طول کارکرد خودرو، باطری بطور کلی برقی تولید نمی‌کند.یکی از اشتباهاتی که برخی افراد مرتکب می شوند آن است که می گویند آمپر بالاتر بگذارید کولر خودرو باد خنک تری تولید می کند! در مقابل این عده باید گفت تنها پول خود را دور ریخته اید.

چون وقتی خودرو به آن میزان ذخیره برق نیاز نداشته باشد نه تنها عمر باتری طولانی تر نمی شود بلکه در مواردی مشاهده شده عمر باتری به شدت کاهش یافته علت هم عدم شارژ و دشارژ کامل باتری می باشد. بنابراین باطری ‌های با آمپر بالاتر در درجه اول برای خودروهایی با موتور پرحجم و بزرگ استفاده می‌ شوند.

چرا که چنین موتورهایی برای حرکت اولیه نیاز به توان بیشتری دارند. از سوی دیگر اگر در خودرو سیستمی که نیاز به برق بالا دارد نصب شده باشد مانند سیستم صوتی پرقدرت نیز توصیه می‌شود از باطری با آمپر بالا استفاده شود. تا در زمان نیاز و در جایی که دینام نمی‌تواند به‌طور لحظه‌ای برق سیستم را تامین کند، باطری بتواند به کمک سیستم برق خودرو بیاید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *