ویژگی باتری ماشین آلات صنعتی

آشنایی با خصوصیات باتری ماشین های صنعتی

 

 

تقریبا در بالای رابط تمام باتری های صنعتی، اطلاعات نوع و همچنین شماره سریال حک شده است. نوع باتری توسط یک کد مانند ۲۵-۷۵-۱۸ شناسایی می شود. کد در این مثال نشان دهنده یک باتری ۱۸ سلولی (۳۶ ولت) با ظرفیت صفحه ای ۷۵ آمپر (برای هر صفحه مثبت) و ۲۵ صفحه کل (هر دو مثبت و منفی) در هر سلول است.

ظرفیت نامی باتری را می توان از این کد تعیین کرد. این ظرفیت برابر است با ظرفیت صفحه که توسط تعداد صفحات مثبت در هر سلول محاسبه می شود. صفحات مثبت و منفی در داخل سلول قرار دارند و همیشه تعداد صفحه مثبت یک واحد کمتر از کل صفحات منفی است (در مثال ۲۵ صفحه ای  ۱۲ عدد صفحه مثبت و ۱۳ عدد صفحه منفی) وجود دارد. ضرب ۷۵ آمپر ساعت با ۱۲ برابر ۹۰۰ آمپر ساعت ظرفیت باتری خواهد بود.

ظرفیت صفحه باتری های معمول ، ۵۵ A.H.  برای صفحه ۱۷٫۵ اینچ و ۱۰۰ A.H  برای صفحه های ۲۳ اینچ به بالا و ۱۰۰ ،۱۱۰ ، ۱۲۵ ، ۱۴۰ و ۱۵۵ برای صفحه ۳۱ در هر سلول است. ظرفیت باتری با سن و شرایط باتری کاهش می یابد، بنابر این ظرفیت باتری استفاده شده درصدی از ظرفیت نامی آن می باشد که با تست دشارژ قابل اندازه گیری است.

 

بهبود زمان کارکرد لیفتراک و ارتباط آن با ظرفیت باتری

 

همانطور که مشاهده می شود، دو راه برای بهبود زمان کارکرد لیفتراک وجود دارد: یک صفحه با ظرفیت  بالاتر از آمپر ساعت را مشخص کنید یا یک باتری با تعداد بیشتری صفحات در هر سلول تهیه کنید. اندازه ی باتری افزایش نمی یابد و وزن تنها در صورتی افزایش می یابد که یک ورق با درجه بالاتر در یک نوع سلولی مشخص انتخاب شود. به عنوان مثال به صفحه۷۵ A.H. را با ۲۵ واحد افزایش به ۱۰۰ A.H. برسانید. (همچنین صفحه ۲۳ اینچ قابل افزایش است) به این ترتیب ظرفیت نامی باتری از ۹۰۰ AH به ۱۲۰۰ AH افزایش می یابد، در حالی که اندازه باتری ثابت باقی می ماند.

برای افزایش ظرفیت بدون افزایش ظرفیت صفحات، لازم است  باتری ۳۳ صفحه ای در لیفتراک استفاده کنید. (۱۶ عدد صفحه مثبت  x 75 AH. = 1200 AH). عرض باتری ۹ ” اضلافه شده و از ۲۹٫۵″ به ۳۸٫۵ “افزایش می یابد، و وزن ۹۰۰ پوند افزایش خواهد یافت، از ۲۶۰۰ پوند به ۳۵۰۰ پوند خواهد رسید.

مهم است به یاد داشته باشید که شارژر مورد استفاده برای ظرفیت باتری بزرگتر نیز باید بزرگتر باشد. همیشه مطمئن شوید رتبه بندی شارژر با امتیاز ظرفیت باتری مطابقت داشته باشد. این موضوع به ویژه زمانی که ورقهای دارای رتبه بالاتر مورد استفاده قرار می گیرد. داده ها در این زمینه نشان می دهد اگر شارژر و باتری به درستی مطابقت نداشته باشند، کارایی باتری به طور چشمگیری کاهش می یابد.

هنگام انتخاب یک باتری لیفتراک برقی، نقش باتری به عنوان یک وزنه برقی همیشه باید در نظر گرفته شود. در مثال بالا، اگر یک باتری ۲۵ صفحه ای ۳۶ ولت با  یک باتری ۳۳ صفحه ای جایگزین شود، ممکن است  لیفتراک عملکرد خوبی داشته باشد اما تفاوت وزن ۹۰۰ پوند به طور قابل توجهی ظرفیت بالابرنده لیفتراک را کاهش می دهد. از وزن باتری که سازنده لیفتراک توصیه می کند، اطمینان حاصل کنید تا عملیات ایمن انجام شود.

هنگام خرید باتری مورد استفاده، همیشه به اطلاعات تست که میزان درصد ظرفیت اصلی باتری را نشان می دهد، توجه داشته باشید. دقت کنید که یک باتری با ظرفیت ۱۰۰ عدد با ظرفیت باقی مانده ۷۵ درصد با ظرفیت برابر با یک باتری با ظرفیت ۷۵ اینچ با اندازه همان اندازه فیزیکی برابر است. البته، عوامل دیگر مانند عمر باقیمانده عمر باتری نیز در تصمیم خرید تاثیرگذار است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *