نکاتی برای افزایش طول عمر باتری ماشین
چگونگی افزایش طول عمر باتری خودرو
مارس 17, 2018
باتری های مبتنی بر نانولوله
انواع باتری های نسل جدید مطابق با فناوری های نوین
آوریل 8, 2018
Show all
کاربرد سلول پلانته در سلول های باتری های سرب اسیدی

کاربرد سلول پلانته در سلول های باتری های سرب اسیدی

اطلاعاتی کاربردی مورد سلول پلانته در باتری های اسید-سرب

 

 

سلول پلانته به صفحه مثبتی اطلاق می گردد که از سرب خالص ساخته شده و به دلیل شکل ظـاهري رادیـاتوری آن، مساحت سـطح  تماس سرب خالص با الکترولیت افزایش یافته است. صفحه سربی توسط یک قـاب آنتیمـوان نگهـداری شـود. در موقـع شـارژ دی اکسید سرب روی صفحه خالص تشکیل می شود. در مدت استفاده مقداری از این اکسید سرب از بین می رود ولی تا سرب خـالص در صفحه وجود دارد، اکسید نیز تولید شده و ظرفیت کامل سلول حفظ خواهد گردید. یکی از خواص مهم این نوع سلول ها آن است که ظرفیت کامل خود را تا آخر عمر حفظ می کنند.
ضخامت صفحه مثبت بین 8 تا 10 میلیمتر است. صفحات منفی از شبکه های پر شده از خمیر پودر سرب تشـکیل شده اسـت.
این خمیر روی سطح مشبک پرس شده و پس از خشک شدن تشکیل صفحه می دهد و مواد فعال را بعداً به حالت کاملاً شارژ شده کـه اصطلاحاً “شکل دادن” یا FORMING می نامند درمی آورند. بعد از مراحل، شکل دادن خمیر تبدیل به سرب اسفنجی یا کریستال های ریز شده که باعث ازدیاد سطح الکترود در گردش الکترولیت می شود.
شکل دادن صفحات روشی است که مواد فعال صفحات مثبت و منفی را قبـل از نصب در سلول بـه حالت شارژ شـده تبدیل می نماید. در این روش الکترولیز با کنترل درجه حرارت و کنترل ترکیب الکترولیت با آمپر پایین انجام می شود و بعـد از آن صـفحات خشک شده و آماده نصب می گردند.
جداکننده ها صفحاتی با منافذ ریز هستند که غیرهادی بوده و مابین صفحات مثبت و منفی قـرار می گیرند تا مـانع از اتصال صفحات گردند. بعلاوه در نگهداشتن مواد فعال و جلوگیری از ریزش آنها مؤثر می باشند. جداکننده ها معمـولاً از جنس پلاستیک های مصنوعی می باشند.

 

خواص سلول پلانته :
– ظرفیت این سلول به شرط اعمال شارژ نگهداري بین 5 تا 10 تا سال اول به دلیل ساخته شدن اکسید سرب افزایش یافتـه و بعد از 5 تا 10 تا سال که اضافه ظرفیت حدود 10 درصد می گردد، پیرشدن سلول آغاز می شود. در هر حال تـا زمان وجـود سرب خالص و ساخته شدن اکسید سرب، کاهش ظرفیت تا آخر عمر بوجود نمی آید.
– عمر متوسط سلول پلانته در نواحی معتدل 25 تا 30 تا سال و در نواحی گرمسیر حدود 20 سال تخمین زده می شود.
– مرگ ناگهانی براي این نوع سلول وجود نداشته و پایان عمر آن از مقدار رسوب در پایین سلول قابل تخمین است.
– در درجه حرارت های بالا عملکرد آن از انواع دیگر بهتر بوده و دوام لازم را دارد.
– برای شارژ و دشارژ عمیق و مکرر مناسب نبوده زیرا هر سیکل شارژ باعث ریزش اکسید سرب قطب منفی و نهایتاً کاهش عمر آن می گردد.
– دارای حجم زیاد و وزن نسبتاً سنگین می باشد.
– رنگ قهوه ای شکلاتی صفحه مثبت و خاکستری صفحه منفی نمایانگر وضعیت سلول از لحاظ سلامتی و شـارژ بودن آن است.

1 Comment

  1. روش های تبلیغات موثر گفت:

    عالییی بود عااالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *