بهترین باتری خودروی پژو 301
باتری مناسب و فابریک ماشین پژو 301
فوریه 19, 2017
بهترین و مناسب ترین باتری برای خودروی هایما کدام است
مناسب ترین برای خودروی هایما Haima S7
مارس 7, 2017
Show all
کاربرد نشانگر چشمی باتری ماشین

کاربرد نشانگر چشمی باتری ماشین

کاربرد نشانگر چشمی باتری ماشین

 

بر روی بیشتر باتری های ایرانی و خارجی نشانگری نصب شده که به رنگ های سبز، سیاه یا قرمز و سفید درمیاید و حالت شارژ باتری خودرو را نشان می دهد. در برخی موارد مشتریان گرامی به دلیل اطلاعات ناکافی، گمان می کنند این چشمی یک قطعه ی الکترونیکی پیچیده است. در اینجا به کاربرد نشانگر چشمی باتری ماشین اشاره می کنیم.

 

نشانگر یا چشمی باتری

 

نشانگر یا چشمی باتری ماشین، تنها یک هیدرومتر ساده (اسید سنج با درج اسید ) است. که با اندازه گیری غلظت الکترولیت باتری، به دلیل آنکه انتهای آن داخل الکترولیت باتری قرار می گیرد، به سه رنگ مختلف در میاید. باید به این نکته اشاره داشت که بعضی مواقع این قطعه ی ساده خراب شده و رنگ چشمی تغییر نمی کند، خود تغییر رنگ نیز نمی تواند به طور یقین موضوعی را اثبات کند.

 

مفهوم رنگ های روی نشانگر باتری ماشین

 

کاربرد نشانگر چشمی باتری ماشین– رنگ سبز یعنی شارژ کامل باتری که روی بدنه باطری جلویی رنگ سبز کلمه ok نوشته شده و به این مفهوم است که باطری سالم است.

– رنگ سیاه یا قرمز یعنی شارژ باطری از حد استاندارد پایین تر است. با این حال اما خودرو باز هم قادر به استارت زدن می باشد. که روی بدنه باتری جلوی رنگ سیاه یا قرمز کلمه Charge را نوشته و می گویند باتری نیاز دارد توسط دستگاه مجدداً شارژ شود.

– رنگ سفید یعنی باتری کاملاً دشارژ شده و خودرو قادر به استارت زدن نیست. در این حالت روی بدنه باتری جلوی رنگ سفید کلمه Replace نمایش داده می شود و مفهوم آن این است که باتری خراب است و باید تعویض شود.

 

علل سفید شدن چشمی باتری ماشین

 

چنانچه چشمی باتری سفید شده باشد، علل آن را بررسی می کنیم:

1- ممکن است دینام خودرو خراب وده و نه تنها نمی تواند باتری را شارژ را بطور کامل شارژ کند. بلکه قادر به تامین برق مصرفی خودرو در حالت روشن نیز نیست و برق مورد نیاز از باتری تامین شده. بنابراین باطری دشارژ شده است.

2- خودرو برق دزدی دارد و به مرور زمان، باتری دشارژ شده است.

3- بست باتری محکم بسته نشده یا کثیف شده و سولفاته شده است، بنابراین ارتباط باتری و دینام به طور کامل برقرار نشده و باتری به مرور زمان دشارژ شده است.

4- چشمی باتری خراب شده است.

5- باتری دشارژ و خود به خود در حال خراب شدن است. همانطور که در بالا ذکر شد، تنها در حالت 5 باتری نیاز به تعویض دارد. در حالت های 1 و 3 باتری باید دشارژ شود و ایرادی ندارد. بنابراین صرف رنگ چشمی تصمیم نگیرید. موضوع جالب اینکه ، بیش از 90 درصد باتری های کره ای خراب شده در طی گزارش شرکت، همگی چراغ سبز رنگ داشته اند.

 

 

 

3 Comments

 1. مسعود گفت:

  چراغ باتری من سفیده ولی مشکلی هم نداشتم تا حالا.
  البته باتری ساز نشون دادم که گفت دینام مشکل داشته.
  الان دینام و درست کردم ولی همچنان چشمب سفیده.

  • admin گفت:

   ممکنه چشمی باتری خراب شده باشه. صرف رنگ چشمی تصمیم نگیرید.
   طی گزارشی، بیش از 90 درصد باتری های کره ای خراب شده همگی چراغ سبز رنگ داشته اند.

 2. مهدی گفت:

  مال من چشمی سیاه رو نشون میده ولی وقتی باطری رو تکون میدم سبز میشه میشه آیا باطری من خراب شده؟
  ولی مشکلی نداره تو استفاده و استارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *